DIY / majsterkowanie

Dodano: 2019.03.25

Skaner filmów 8 mm

skaner filmów 8mmOd bardzo dawna podejmuję próby digitalizacji moich filmowych zbiorów, które powstały w latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W tym celu, wiele lat temu, kopiowałem filmy za pomocą kamery VHS. Odbywało się to w ten sposób, że kamera rejestrowała projekcję filmu. Jednak efekty nie były zadowalające z uwagi na skaczący obraz - brak synchronizacji pomiędzy kamerą i projektorem.

Internet donosi, że dobrą jakość digitalizacji filmów zapewnia skanowanie poklatkowe. W sieci nie ma zbyt wielu przykładów amatorskich skanerów. Te, które udało mi się znaleźć zainspirowały mnie do podjęcia prób. 

Do budowy mojej wersji skanera wykorzystałem projektor Ruś z uszkodzoną lampą projekcyjną i transformatorem (a może silnikiem). Wobec faktu, że nie będę korzystał z silnika i transformatora zostały one wymontowane, a przy okazji jeszcze inne elementy, które i tak byłyby bezużyteczne.

napęd skaneraTak więc została tylko obudowa i mechanizm transportu filmu. Do napędzania mechanizmu wykorzystałem silnik zasilany stałym napięciem 12V. Silnik jest  zintegrowany z przekładnią  (reduktorem) i jego nominalna prędkość obrotowa wynosi 100 rpm (obrotów na minutę). Małe koło pasowe wykorzystałem od silnika projektora. Przełożenie na kołach pasowych daje prędkość obrotową około 30 rpm (klatki skanowane są co około 2 sekundy).

kamera skaneraKolejnym elementem skanera jest kamera internetowa zakupiona w Chinach, a właściwie jej wnętrzności. Kamerka miała być 1,3 Mpix, ale się okazało, że ma tylko 0,3 Mpix (dynamicznie 640x480). Obiektyw kamerki został skrócony o ok. 8mm. Kamerka zamocowana jest na ruchomym "wózku" napędzanym ręcznie za pomocą śruby. Przesuwa się po prowadnicach. Elementy tej konstrukcji zostały wydrukowane na drukarce 3D i umocowane w obejmie oprawki żarówki projekcyjnej. Przesuwanie kamerki  i kręcenie obiektywem pozwala na ustawienie kadru i ostrości ekspozycji. Źródłem światła jest latarka diodowa nasunięta na obiektyw projektora (odwrotnie niż zwykle). 

zespół stykówDo przechwytywania zeskanowanych klatek wykorzystałem aplikację ManyCam, myszkę komputerową z podlutowanymi przewodami do lewego przycisku oraz zespół styków zwieranych przez mechanizm projektora w chwili, gdy chwytak nie ciągnie taśmy filmowej, a obraz na sensorze kamery już jest ustabilizowany. Aby stabilizowanie obrazu było możliwe konieczne okazało się usunięcie łopatek przesłony.

Zwarcie styków (podłączonych przewodami do myszki) działa jak naciśnięcie lewego przycisku myszki. Kursor myszy jest umieszczony na ikonie aparatu fotograficznego w aplikacji ManyCam. W taki sposób na dysku komputera zapisywane są przechwycone obrazy (klatki filmu).

Skaner pracuje poprawnie. Filmy skanuję w odcinkach 5 minutowych, co zajmuje 5x60x16x2 = 9600 sekund czyli 2 godziny i 40 minut. W tym czasie zeskanowanych zostaje 4800 klatek filmu. Za pomocą programu WirtualDub sekwencja 4800 plików jpg zostaje przekształcona na klip wideo w formacie avi z poredkością 16 klatek na sekundę.

Skaner ma pewne mankamenty, nad którymi muszę jeszcze popracować. Oto one:

 • rozdzielczość kamerki - miało być 1,3 Mpix, a jest 0,3 Mpix
 • brak regulacji natężenia światła (strumienia świetlnego)
Poniżej krótki filmik pokazujący pracę skanera, jak i fragment zeskanowanego filmu.Liczba komentarzy: 1    Czytaj | Dodaj komentarz

Dodano: 2018.06.05

Multimedialny monitor z matrycy laptopa

monitor z matrycy laptopa diy Jakiś czas temu dokonał żywota laptop Acer. Podświetlenie matrycy działało, więc zakładałem, że jest sprawna i że można ją wykorzystać. Inspiracji (przykładów) szukałem w Internecie, przeczytałem szereg wpisów, obejrzałem kilka filmów i postanowiłem wykorzystać uniwersalny kontroler lcd np. V29, V56 lub V59.

Aby wybrać model kontrolera i odpowiednie oprogramowanie musiałem poznać parametry matrycy. Rozebrałem więc ekran i wszystko stało się jasne. Acer wyposażony był w matrycę Samsunga o symbolu LTN154P1-L02. Przekątna matrycy - 15,4'', rozdzielczość 1680x1050 pikseli, 262000 kolorów. Matryca posiada 30 pinowe złącze LVDS i jedną lampę CCFL (podświetlenie matrycy).

kontroler lcd V56 Przeszukując oferty na Ebay'u natknąłem się na kontroler dedykowany do matrycy jaką posiadam. Okazuje się, że oprócz kontrolerów uniwersalnych oferowane są kontrolery przeznaczone do konkretnego modelu matrycy. Zamówiłem kontroler (a właściwie cały zestaw widoczny na zdjęciu) dedykowany do mojej matrycy zakładając, że odpadnie mi problem poszukiwania i instalowania odpowiedniego oprogramowania.

Po około trzech tygodniach dotarła do mnie paczka z Chin, a w niej:
 • kontroler lcd o symbolu T.V56.03
 • kabel LVDS do matrycy
 • inwerter z okablowaniem
 • klawiatura 7 przycisków z okablowaniem
 • płytka z odbiornikiem podczerwieni i wskaźnikiem diodowym (zasilanie/praca)
 • pilot (bez baterii AAA)

Oczywiście nie mogłem się powstrzymać, by zaraz po rozpakowaniu sprawdzić, czy to działa. Podłączyłem to wszystko "w powietrzu". Większości wtyków nie da się podłączyć odwrotnie, poza kablem LVDS na płytce kontrolera. Do zasilania użyłem zasilacza 12V 2A - w necie podają, że powinien mieć wydajność prądową 4A. Włączyłem i ..... działa. Układ startuje w czasie kilku sekund. Miłym zaskoczeniem była możliwość wyboru języka polskiego do komunikacji z użytkownikiem.

Po stwierdzeniu, że układ działa poprawnie przystąpiłem do wykonania konstrukcji, która zapewni trwałe połączenie podzespołów i umożliwi eksploatację urządzenia. Wykorzystałem materiały wyłącznie dostępne w moim "domowym warsztacie" - listwy, sklejka, spienione pcv, plexi, wkręty, śrubki. Ponad to 2 głośniki 4 ohm 3 W z demobilu. Poniżej zdjęcia monitora.Podczas eksploatacji monitora stwierdziłem, że układ na płytce kontrolera mocno się grzeje, co zmusiło mnie do przyklejenia radiatora aluminiowego o wymiarach 14x14x10mm (widoczny na zdjęciu).

Monitor może nie jest najpiękniejszy, ale w pełni funkcjonalny, a satysfakcja z jego wykonania ogromna. Muszę jeszcze wykonać jakąś sensowną zabudowę z tyłu urządzenia. Poniżej krótki film prezentujący monitor w akcji (film z pendrive - USB, programy telewizyjne z dekodera - HDMI).


Komentarze mile widziane.


Liczba komentarzy: 3    Czytaj | Dodaj komentarz

Dodano: 2017.06.13

Lampa LED do akwarium - teoria i praktyka

(DIY) pokrywa do akwarium lampa LEDWykonane przez siebie pokrywy do akwariów postanowiłem wyposażyć w lampy led (również własnej konstrukcji). Wiele artykułów i wątków na forach nieźle mi namieszało w głowie. Okazuje się, że oświetlenie tradycyjne (świetlówki T5, T8) ma jeszcze bardzo wielu zwolenników i przeciwników. Podobnie jest w przypadku oświetlenia LED, z tym, że grupa zwolenników tego typu oświetlenia dzieli się na grupy preferujące świetlówki LED (często jako zamienniki tradycyjnych świetlówek fluorescencyjnych) oraz lampy wykonane na diodach mocy (power led).

Mając już pewne doświadczenie z taśmami led (z diodami smd 3528) postanowiłem wykonać lampy z wykorzystaniem taśm led. Zakupiłem w renomowanych sklepach internetowych, specjalizujących się w oświetleniu led, taśmy:

 • smd 2835 120 szt/m - podobno wielokrotnie jaśniejsze od 3528, o mocy 14,4 W (1 metr)
 • smd 5630 60 szt/m - jeszcze mocniejsze, również o mocy 14,4 W/m
 • smd 5050 60 szt/m - czerwone (dla wzrostu roślin)
 • smd 3528 60 szt/m - niebieskie (dla wzrostu roślin)
zasilacz 12 V o odpowiedniej mocy, profil aluminiowy, przewody i inne niezbędne drobiazgi.

Lampa składa się z 7 odcinków o długości 60cm - 5 odcinków o barwie światła zimnej 6500 K, jeden odcinek to diody czerwone i jeden - niebieskie. Całość ma moc 60 W co powinno wystarczyć na potrzeby akwarium ogólnego o pojemności 112 litrów (80x35x40 cm). Całość podzielona na 3 osobno załączane sekcje, które docelowo będą sterowane sygnałami PWM przez sterownik. Po uruchomieniu lampa działała zgodnie z oczekiwaniami - odpowiedni strumień świetlny, odpowiednia barwa światła i rośliny rosną i bąblują.

Dwa tygodnie później wykonałem drugą lampę do mniejszego akwarium. Tym razem wykorzystałem taśmę  smd 2835 120 szt/m zakupioną na znanym portalu aukcyjnym za cenę kilkakrotnie niższą (za 1 metr) niż poprzednio (u renomowanych sprzedawców). Ponadto miała ona pobierać mniejszy prąd (1A/m), czyli słabsza od poprzednich.

Weryfikacja  podjętej decyzji (co do wyboru oświetlenia) oraz jakości wykonanych lamp nastąpiła już po upływie 3 miesięcy. Niestety rośliny przestały rosnąć. Zmniejszył się strumień światła i w zdecydowanym stopniu jego barwa. To już nie jest nawet ciepła biel, to już prawię żółty. Taśma smd 2835 wyposażona była w powłokę silikonową (taśma klasy IP65), która ma teraz kolor żółty. Na taśmie smd 5630 część sekcji świeci na żółto, część znacznie słabiej, a część w ogóle. Dwa paski były w tak kiepskim stanie, że musiałem je wymienić (na te tanie smd 2835). Poniżej zamieszczam zdjęcia ilustrujące  świecenie lampy.

lampa led do akwarium


Na zdjęciu obok numerem 1 oznaczyłem nowe, wymienione paski (świecą dopiero kilka dni).

Numer 2 to taśma 2835 120szt/m, której powłoka silikonowa mocno zżółkła

Numer 3 to taśma 5630 60szt/m z wyraźnym zróżnicowaniem świecenia sekcjiDIY lampa led do akwarium
A tu inne ujęcie.

1)  Taśma smd 5050 czerwona 60szt/m

2)  Taśma 5630 60szt/m - różnice sekcji

3)  Taśma 2835 wyraźnie żółta

4)  Taśma 2835 nowa, świeci kilka dni (tania taśma ze znanego portalu aukcyjnego)termometr ds18b20Teoretycznie taśmy led mogą pracować w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Profile aluminiowe w mojej lampie nie nagrzewały się powyżej 50 stopni. (zdjęcie obok).

Prawdopodobnie temperatura jest zbyt wysoka dla tych taśm i ich żywotność spadła do 3 miesięcy. Taśma klejąca służąca do mocowania znikła (wyparowała) odsłaniając pola lutownicze oddalone od profilu aluminiowego o ułamek milimetra.


DIY oświetlenie led do akwarium

I na zakończenie fotografia lampy w mniejszym akwarium wykonanej z taniej taśmy 2835 120szt/m.

Świeci ona 2,5 miesiąca (dwa tygodnie krócej, niż lampa w dużym akwarium). Zmiany w jasności i barwa światła są znikome, praktycznie niezauważalne.

Zastanawia mnie jaka będzie jej żywotność.Liczba komentarzy: 0    Czytaj | Dodaj komentarz

Lista postów w tej kategorii
 • Skaner filmów 8 mm
 • Multimedialny monitor z matrycy laptopa
 • Lampa LED do akwarium - teoria i praktyka

  listopad 2020
  NiPnWtŚrCzPtSo
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930