2019.03.25

Skaner filmów 8 mm

skaner filmów 8mmOd bardzo dawna podejmuję próby digitalizacji moich filmowych zbiorów, które powstały w latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W tym celu, wiele lat temu, kopiowałem filmy za pomocą kamery VHS. Odbywało się to w ten sposób, że kamera rejestrowała projekcję filmu. Jednak efekty nie były zadowalające z uwagi na skaczący obraz - brak synchronizacji pomiędzy kamerą i projektorem.

Internet donosi, że dobrą jakość digitalizacji filmów zapewnia skanowanie poklatkowe. W sieci nie ma zbyt wielu przykładów amatorskich skanerów. Te, które udało mi się znaleźć zainspirowały mnie do podjęcia prób. 

Do budowy mojej wersji skanera wykorzystałem projektor Ruś z uszkodzoną lampą projekcyjną i transformatorem (a może silnikiem). Wobec faktu, że nie będę korzystał z silnika i transformatora zostały one wymontowane, a przy okazji jeszcze inne elementy, które i tak byłyby bezużyteczne.

napęd skaneraTak więc została tylko obudowa i mechanizm transportu filmu. Do napędzania mechanizmu wykorzystałem silnik zasilany stałym napięciem 12V. Silnik jest  zintegrowany z przekładnią  (reduktorem) i jego nominalna prędkość obrotowa wynosi 100 rpm (obrotów na minutę). Małe koło pasowe wykorzystałem od silnika projektora. Przełożenie na kołach pasowych daje prędkość obrotową około 30 rpm (klatki skanowane są co około 2 sekundy).

kamera skaneraKolejnym elementem skanera jest kamera internetowa zakupiona w Chinach, a właściwie jej wnętrzności. Kamerka miała być 1,3 Mpix, ale się okazało, że ma tylko 0,3 Mpix (dynamicznie 640x480). Obiektyw kamerki został skrócony o ok. 8mm. Kamerka zamocowana jest na ruchomym "wózku" napędzanym ręcznie za pomocą śruby. Przesuwa się po prowadnicach. Elementy tej konstrukcji zostały wydrukowane na drukarce 3D i umocowane w obejmie oprawki żarówki projekcyjnej. Przesuwanie kamerki  i kręcenie obiektywem pozwala na ustawienie kadru i ostrości ekspozycji. Źródłem światła jest latarka diodowa nasunięta na obiektyw projektora (odwrotnie niż zwykle). 

zespół stykówDo przechwytywania zeskanowanych klatek wykorzystałem aplikację ManyCam, myszkę komputerową z podlutowanymi przewodami do lewego przycisku oraz zespół styków zwieranych przez mechanizm projektora w chwili, gdy chwytak nie ciągnie taśmy filmowej, a obraz na sensorze kamery już jest ustabilizowany. Aby stabilizowanie obrazu było możliwe konieczne okazało się usunięcie łopatek przesłony.

Zwarcie styków (podłączonych przewodami do myszki) działa jak naciśnięcie lewego przycisku myszki. Kursor myszy jest umieszczony na ikonie aparatu fotograficznego w aplikacji ManyCam. W taki sposób na dysku komputera zapisywane są przechwycone obrazy (klatki filmu).

Skaner pracuje poprawnie. Filmy skanuję w odcinkach 5 minutowych, co zajmuje 5x60x16x2 = 9600 sekund czyli 2 godziny i 40 minut. W tym czasie zeskanowanych zostaje 4800 klatek filmu. Za pomocą programu WirtualDub sekwencja 4800 plików jpg zostaje przekształcona na klip wideo w formacie avi z poredkością 16 klatek na sekundę.

Skaner ma pewne mankamenty, nad którymi muszę jeszcze popracować. Oto one:

  • rozdzielczość kamerki - miało być 1,3 Mpix, a jest 0,3 Mpix
  • brak regulacji natężenia światła (strumienia świetlnego)
Poniżej krótki filmik pokazujący pracę skanera, jak i fragment zeskanowanego filmu.Komentarze (1)

2020.01.06

Fajna konstrukcja na pewno wiele frajdy ze skanowania starychrodzinnych filmów.Cały czas podglądam różne rozwiązania ale Twoje wydaje mi się najlepiej dopracowane.pozdrawiam

Janusz

Dodaj komentarz
*Nick   (max 40 zn.)
*Twój komentarz
(max 400 zn.)
   Przepisz kod z obrazka
listopad 2020
NiPnWtŚrCzPtSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930