Wspomnienia i refleksje

Dodano: 2013.05.15

Modelarstwo - modele kartonowe

kartonowy model samolotuSięgając wspomnieniami w odległą przeszłość przychodzi mi na myśl zaniechane już dzisiaj hobby - modelarstwo. To były czasy!  Na ówczesnym rynku niepodzielnie panował "Mały Modelarz", a w "Składnicy Harcerskiej" można było kupić zestawy do budowy modeli latających oraz elementy do budowy makiety kolejowej. Te ostatnie były stosunkowo drogie a dostępny asortyment pozostawiał wiele do życzenia.
wagon osobowy - model kartonowy

Modelarstwo kartonowe nie wymagało wielkich nakładów finansowych i dawało zajęcie w długie jesienno-zimowe wieczory. Zaopatrzenie się w niezbędne materiały i narzędzia nie stanowiło problemu, a egzemplarz "Małego Modelarza" można było kupić w każdym kiosku "Ruchu".

okręt wojenny - model kartonowy

Ze znacznej ilości modeli wykonanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia pozostały już tylko resztki. Stoją sobie znacznie dotknięte zębem czasu - mocno podniszczone i zdekompletowane, ale jakoś szkoda ich wyrzucić.

Przy okazji takich wspomnień nasuwa mi się refleksja dotycząca modelarstwa w obecnym czasie. Kiedyś bez problemu udawało mi się nakłonić dzieci do uprawiania tego hobby. Z wnukami jest to już zupełnie niemożliwe. A szkoda. Komputer czy konsola nie da im tego co dawało modelarstwo. Kształtowało ono szereg  pozytywnych cech m.in. wyobraźnię, cierpliwość, koncentrację, sprawność manualną i dawało wielką satysfakcję i radość z osiągniętego celu.

Na zdjęciach modele (pozostałości) z lat 60-ych i 70-ych XX wieku.

Liczba komentarzy: 0    Czytaj | Dodaj komentarz

Dodano: 2011.05.01

Żydzi a sprawa polska

Wiele hałasu i kontrowersyjnych opinii na temat książki Jana Tomasza Grossa  "Złote żniwa" jest  inspiracją tego wpisu. Nie będę tu wyrażał swoich opinii  na temat owej, podobno historycznej, książki zawierającej całą prawdę o tamtych  trudnych i tragicznych dla wielu czasach. Nie będę odnosił się do opisanych przez  Pana Grossa wydarzeń chociażby dlatego, że ani autor wspomnianej książki, ani ja nie byliśmy świadkami tamtych czasów. Obaj urodziliśmy się już po wojnie.

 Książka Pana Grossa oparta jest na historycznych (prawdopodobnie) źródłach.  Źródłem moich refleksji są ustne przekazy mojego śp. Ojca i teścia.

Historia pierwsza

Antyżydowskie działania hitlerowców były powszechne w okupowanej Polsce nie tylko w wielkich miastach ale także w małych miasteczkach i wsiach. Mój ojciec, w tamtym okresie nastolatek, mieszkający na wsi w obecnym powiecie sandomierskim był świadkiem brutalnych działań Niemców wymierzonych przeciwko Żydom zamieszkałym w wioskach i pobliskich miasteczkach. Rozchodzące się po okolicy wieści o wyłapywaniu i wywożeniu do obozów całych żydowskich rodzin wywołały panikę i strach. Jedyną szansą dla Żydów na przetrwanie było ukrywanie się i opuszczenie okupowanych terenów. Bez pomocy innych było to raczej niemożliwe.

Mój ojciec (i jego rodzina) narażając własne bezpieczeństwo, a może nawet życie, pomagali Żydom ukrywać się a potem wyemigrować. W okresie okupacji w gospodarstwie mojego ojca ukrywało się łącznie kilkanaście osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie wiadomo ilu z nich udało się przetrwać okres wojny i po prostu przeżyć.

Po wojnie ojciec otrzymał kilka listów  z Toronto od jednego z ukrywanych i ocalałych Żydów. Pisał na nie odpowiedzi, które najprawdopodobniej nie opuściły granic naszego kraju z uwagi na "stalinowską wolność" w ówczesnym PRL-u. Ojciec miał tylko kłopoty - wielokrotnie wzywany na przesłuchania przez UB (ale o tym zbyt wiele nie opowiadał). Kontaktu z uratowanym Żydem (którego nazwiska nie pamiętam) już nigdy nie udało się nawiązać. Pamiętam jedynie piękną widokówkę (Toronto) przysłaną jako ostatnią na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.


Historię drugą przedstawię w terminie późniejszym. 

Liczba komentarzy: 0    Czytaj | Dodaj komentarz

Lista postów w tej kategorii
 • Modelarstwo - modele kartonowe
 • Żydzi a sprawa polska

  listopad 2020
  NiPnWtŚrCzPtSo
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930